top of page
KesäiltaVESI.jpg


Hannunkiven kesä 2026

Loma Hannunkivessä on lomaa luonnossa. Se on metsää, vettä ja suota.

Se on yhdessäoloa mökillä ja kesän tapahtumissa.

Lomalla on aikaa panostaa hyvinvointiin ja rentoutumiseen.

Kivijärven rannalla tämä kaikki onnistuu.

Hannunkiven kesä 2026

Kesän luonto on runsasta ja valo on kaikkialla. Hannunkivessä koet tämän kauniilla mäntykankaalla Kivijärven rannalla. Nautit luonnon rauhasta ja lintujen laulusta. Vain käyskentelystä metsässä ja olemisesta. Mieli rentoutuu ja sielukin saa rauhaa kesäluonnon vihreydessä ja lämpimän maan kannattelussa. 

 

Lähialueen liikuntapuistossa liikut patikoiden tai metsäpolulla lenkkeillen. Tai pelaat ystävän kanssa tennistä ja frisbeegolfia. Kohotat kesäkuntoa kuntoportaissa metsän keskellä ja polskahdat uimaan Kivijärveen. Peurantuvalta voit lainata ulkopelivälineitä ja vuokrata sup-lautaa. Ja sadepäivinä on hauskaa pelata yhdessä tuttuja lautapelejä mökillä tai syventyä kesäromaaniin. Näitä lainaamme vastaanotosta.

Hannunkiven kesässä luonnon parantavan ja hyvää tekevän vaikutuksen lisäksi tarjoamme erilaisia hoitoja ja hyvän olon tapahtumia. Sinisellä vintillä jalkahoitajamme käy säännöllisesti, tarjolla on uutuutena perinnesaunotushoitoja ja kesään on tulossa niin salsarytmien ohjausta kuin kesäjoogaakin. Pidetään keho liikkeessä näinkin. Kokonaisvaltaista hyvinvointiamme tukee myös sielukasta tulkintaa esittävät artistit, jotka esiintyvät meillä jo alkuillasta ja iloa elämään tuovat komedianäyttelijät esityksillään ja näin jää aikaa myös kunnon yöunille ja luonnonmukaiselle rytmille. Tai jos oikein tanssituttaa, niin kylillekään ei ole pitkä matka, missä iltaravintoloita ohjelmineen.

 

Yhteisiä hetkiä koetaan kesän perinneleikkipäivässä, jossa entisaikojen tuttuja ulkoleikkejä tuodaan tutuksi myös tämän ajan lapsille ja nuorille ja vanhemmat voivat samalla tehdä aikamatkan lapsuuteen. Luovuutta hersytellään eri aistein myös kesän ohjelmassa, kun taidetyöpajoissa luodaan luonnonmateriaaleista teoksia, aitassa ja aitan ylisillä on kesällä taidenäyttely ja tehdään omia sielunmaalauksia myös kosmisen eli astrologisen tiedon saattelemina. Hauskasti näinkin uuteen tutustuen.

 

Juhannusaattona 19.6 meillä soi perinteisesti haitarimusiikki ja kokkokin syttyy sään salliessa Kivijärven rannalla.  Ja mikäs onkaan mukavampaa kuin juhlistaa täydenkuun aikaa yhteisillä tulilla aivan Peurantuvan pihapiirissä. Tarinoida omia tarinoita jakaen niitä kanssalomailijoille. Yhdessä juhlistaa kesää näinkin.

 

Tänäkin vuonna Hannunkiven Helavalkeilla toukokuussa korkkaamme tämän kesän hyvinvointipalveluiden tarjonnalla. Lisäksi Peurantuvan taide- ja hyvinvointituvalta kotimaisia hyvinvointi- ja taidetuotteita tuliaisiksi tai muistoksi lomalta. Hyvinvointia on myös kesän makunautinnot ja Peurantuvan terassilla maistuu kahveet, lähileipomoleivonnainen ja artesaaniolut. Omaan jäätelökesäänkin löydät uusia makuja meiltä.

 

Tässä alustavaa ohjelmaamme:

TOUKOKUU:

la 2.5 Voimaa väreistä ja elementeistä – Kirsi Teresa&Marjaana

su 3.5 Meedio ym tulkintoja- Kirsi Teresa&Marjaana

pe 15.5- su 17.5 Helavalkeat – kesän aloitustulet

la 16.5 Alma Solina esiintyy klo 21

ke 20.5 Kesäjooga ja äänimaljarentoutus Sinisellä vintillä 

to 28.5 Täydenkuun tulet klo 20- 22

KESÄKUU:

to 18.6 Kuosiverstaan juhannusseppelepaja  klo 18- 20

pe 19.6 Hannunkiven juhannuskokolla esiintyy haitaristi Kirsi Asplund klo 21

la 27.6 Niina Annika & Sielun tila esiintyy klo 21

ti 30.6 Täydenkuun tulet klo 20- 22

joka keskiviikko alk. 11.6 PERINNELEIKKIPÄIVÄ klo 16- 18

to 11.6 ja to 18.6 KAISAN TAIDEPAJAT klo 12- 13

ke 24.6 Kesäjooga ja äänimaljarentoutus Sinisellä vintillä

HEINÄKUU:

ma 6.7 Spede show iskee jälleen- VILLE VIRKKUNEN& JANE HÖLSÖ klo 19

ti 7.7 Spede show iskee jälleen- VILLE VIRKKUNEN& JANE HÖLSÖ klo 19

la 11.7 Kosmista kelluntaa ja värien virtaa klo 10- 15

ti 14.7 Komeljanttari- ILKKA HEISKANEN klo 19

ke 15.7 Komeljanttari – ILKKA HEISKANEN klo 19

ke 22.7 Kesäjooga ja äänimaljarentoutus Sinisellä vintillä

la 25.7 Edith Piaf- elämä, laulut ja rakkaus PÄIVI MÄKINEN klo 20

ke 29.7 Täydenkuun tulet . Haitaristi Kirsi Asplund. Klo 20- 22

joka keskiviikko PERINNELEIKKIPÄIVÄ klo 16- 18

to 2.7, to 16.7, to 23.7 ja to 30.7 KAISAN TAIDEPAJAT klo 12- 13

joka torstai Karibian rytmejä SALSA ja LATINOMIX – tanssi-ilta klo 18- 20. 

 

ELOKUU:

ke 1.8 ja ke 8.8 PERINNELEIKKIPÄIVÄ klo 16- 18

to 2.8 ja to 9.8 KAISAN TAIDEPAJAT klo 12- 13

to 27.8 Täydenkuun tulet klo 20-22.

 

Joka maanantai klo 11-12 Tervetulotilaisuus Peurantuvalla, jossa kerromme Hannunkiven tarinan, palveluista ja käyntikohteista pohjoisen Keski-Suomen, Sydänsuomen, alueella. Kahvitus.

 

Tapahtumiimme lipunmyynti käynnissä: peurantupa.johku.com/tapahtumat

 

Luontoon ja eräilemään lähikansallispuistoihimme: Salamajärvi ja Pyhä- Häkki

 

LÄHIALUEEN TAPAHTUMIA:

Pe 19.6- la 20.6 Kivijärvi JAM 4.0 - juhannusautomeet. Esiintyjinä Aikakone ja Solid Base . Järj. Wanha Paatti 

To 25.6- su 28.6 Pihtiputaan Keihäskarnevaalit 

Pe 10.7- La 11.7 TraktoriJATZIT , Suovanlahti, Viitasaari 

Pe 31.7 Kivijärven Kukkomarkkinat , Markkinatansseissa esiintyy Anneli Mattila. Järj. Kivijärven kunta ja Wanha Paatti

 

Lämpimästi tervetuloa Sydänsuomeen ja Hannunkiven lomakylään Kivijärvelle !

Pidätämme oikeudet ohjelmatietojen muutoksiin.

 

#hannunkivi #kivijärvi #kesä2026 #helavalkeat #teatterikesä #peurantupa #luontoloma

bottom of page